GADAM Centre Wydział Matematyczno -Fizyczny

Strona główna
Rekrutacja
Specjalności
Przedmioty
GADAM
Badania naukowe
Pracownicy
Prace studentów
Kontakt


Specjalność: Fizyka w ochronie środowiska

Program studiów w ramach specjalności Fizyka w ochronie środowiska zakłada przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy zawodowej w zakresie fizycznych metod pomiarowych w badaniach i ochronie środowiska przyrodniczego oraz środowiska pracy, w tym zwłaszcza silnie przekształconego środowiska przemysłowego.

Główny nacisk w specjalistycznym kształceniu eksperymentalnym jest położony na zastosowanie metod zaawansowanych technik pomiarowych w badaniach radioizotopowych i luminescencyjnych środowiska przyrodniczego. Pomiary intensywności luminescencji skał i minerałów oraz radioaktywności i koncentracji, naturalnych i wytworzonych wskutek działalności człowieka, izotopów promieniotwórczych (U-235, Th-232, K-40, Cs-137, Pb-210, C-14, C-13, H-3) w litosferze, atmosferze i hydrosferze, pozwalają na rekonstrukcję zmian środowiska w bliskiej i bardziej odległej przeszłości.

Inną ważną dziedziną kształcenia jest dozymetria promieniowania jądrowego we współczesnym, naturalnym środowisku przyrodniczym oraz przekształconym przez człowieka. Blok przedmiotów specjalistycznych z tej dziedziny zapewnia uzyskanie wiedzy na temat ochrony radiologicznej. Absolwenci znajdują zatrudnienie w różnorodnych instytucjach zajmujących się monitoringiem środowiska, różnorodnych placówkach ekologicznych oraz w placówkach medycznych stosujących radioterapię nowotworową.

Oddzielny blok przedmiotów specjalistycznych stanowią przedmioty z podstaw akustyki fizycznej, fizyki hałasu, wibroakustyki oraz różnorodnych zagrożeń akustycznych środowiska przyrodniczego i środowiska pracy. Specjaliści w tej dziedzinie znajdują zatrudnienie w instytucjach zajmujących się monitoringiem środowiska, różnorodnych placówkach ekologicznych oraz w placówkach medycznych.

W programie kształcenia studentów zakłada się dużą samodzielność studiowania poprzez wprowadzenie zajęć seminaryjnych, przygotowujących studentów do posługiwania się współczesną literaturą fachową. Większość przedmiotów ogólnych oraz zawodowych zawiera obok wykładów także w znaczącym wymiarze zajęcia typu laboratoryjnego.
Program studiów zawiera kilka bloków tematycznych, obejmujących wykształcenie ogólne, na które składają się:

  • podstawy fizyki doświadczalnej,
  • przedmioty matematyczne,
  • podstawy działania, obsługi, programowania i wykorzystania mikrokomputerów i skomputeryzowanych systemów pomiarowych,
  • podstawy miernictwa elektrycznego i elektronicznego.

Podstawowe wykształcenie specjalistyczne ujęte jest w formie następujących głównych bloków tematycznych:

  • geofizyka, fizyka atmosfery,
  • pomiary i dozymetria promieniowania jądrowego, ochrona przed promieniowaniem jonizującym,
  • izotopowa kontrola żywności i paliw,
  • pomiary akustyczne i ochrona przed hałasami i wibracjami,
  • technologie stosowane w ochronie środowiska,
  • biologia, ekologia i ochrona gleby.

Wykształcenie uzupełniają przedmioty dające wiedzę z podstaw ekonomii (w szczególności w zastosowaniu do małych i średnich przedsiębiorstw), oraz organizacji i zarządzania, w tym zarządzania jakością i środowiskiem według norm ISO.

Studenci uzyskujący najlepsze wyniki w nauce będą mieli możliwość odbywania studiów i praktyk studenckich w ośrodkach badawczych w krajach Unii Europejskiej, w ramach programu SOCRATES, realizowanego w ramach działalności krajów UE.

Najlepsi absolwenci będą mieli możliwość podjęcia 4-letnich studiów doktoranckich na kierunku Inżynierii Środowiska w trakcie których przewidziane są zagraniczne staże naukowe.

Specjalność: Fizyka w naukach o ziemi i archeologii Czytaj więcej...