GADAM Centre Wydział Matematyczno -Fizyczny

Strona główna
Rekrutacja
Specjalności
Przedmioty
GADAM
Badania naukowe
Pracownicy
Prace studentów
Kontakt

Specjalność: Fizyka w naukach o ziemi i archeologii

Program studiów w ramach specjalności Fizyka w naukach o ziemi i archeologii zakłada przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy zawodowej w zakresie fizycznych metod pomiarowych w archeologii oraz w badaniach i ochronie środowiska przyrodniczego, w tym środowiska przekształconego przemysłowo.

Główny nacisk w specjalistycznym kształceniu eksperymentalnym jest położony na zastosowanie zaawansowanych metod i technik pomiarowych w badaniach radioizotopowych i luminescencyjnych środowiska przyrodniczego. Pomiary intensywności luminescencji skał i minerałów oraz radioaktywności i koncentracji, naturalnych i wytworzonych wskutek działalności człowieka, izotopów promieniotwórczych (U-235, Th-232, K-40, Cs-137, Pb-210, C-14, C-13, H-3) w litosferze, atmosferze, biosferze i hydrosferze, pozwalają na rekonstrukcję zmian środowiska w bliskiej i bardziej odległej przeszłości.

Umożliwiają również konstrukcję bezwzględnych, liczbowych skali czasu dla interesujących zdarzeń w historii Ziemi i rozwoju cywilizacyjnego człowieka. Izotopowe skale czasu obejmują ostatnie 50 tysięcy lat w dziejach Ziemi, a luminescencyjne mają zasięg dziesięciokrotnie większy. Są one stosowane w naukach o Ziemi i archeologii. Stąd też wypływa konieczność interdyscyplinarnego, na styku fizyki, nauk przyrodniczych i historycznych, kształcenia studentów na specjalności „Fizyka w naukach o Ziemi i archeologii”. W praktyce przyszłych badań naukowych podejmowanych przez absolwentów tej specjalności, konieczna jest szeroka współpraca przedstawicieli wymienionych dyscyplin wiedzy. Wszechstronność wykształcenia przyrodniczego oraz możliwość ukończenia kursów pedagogicznych pozwala absolwentom również na wykonywanie zawodu nauczycielskiego.

W programie kształcenia studentów zakłada się dużą samodzielność studiowania poprzez wprowadzenie zajęć seminaryjnych, przygotowujących studentów do posługiwania się współczesną literaturą fachową. Większość przedmiotów ogólnych oraz zawodowych zawiera obok wykładów także w znaczącym wymiarze zajęcia typu laboratoryjnego.

Program studiów zawiera kilka bloków tematycznych, obejmujących wykształcenie ogólne, na które składają się:

  • podstawy fizyki doświadczalnej,
  • przedmioty matematyczne,
  • podstawy działania, obsługi, programowania i wykorzystania mikrokomputerów i skomputeryzowanych systemów pomiarowych,
  • podstawy miernictwa elektrycznego i elektronicznego.

Podstawowe wykształcenie specjalistyczne ujęte jest w formie następujących głównych bloków tematycznych:

  • pomiary promieniowania jądrowego,
  • spektrometria mas,
  • geosfery i obieg materii,
  • zmiany klimatu w przeszłości i metody ich rekonstrukcji,
  • oznaczanie wieku skał, minerałów i zabytków archeologicznych metodami izotopowymi,
  • historia i datowanie archeologiczne kultur.

Wykształcenie uzupełniają przedmioty dające wiedzę z podstaw ekonomii (w szczególności w zastosowaniu do małych i średnich przedsiębiorstw) oraz organizacji i zarządzania.

Studenci uzyskujący najlepsze wyniki w nauce będą mieli możliwość odbywania studiów i praktyk studenckich w ośrodkach badawczych w krajach Unii Europejskiej, w ramach programu SOCRATES, realizowanego w ramach działalności krajów UE.

Najlepsi absolwenci będą mieli możliwość podjęcia 4-letnich studiów doktoranckich na kierunku Inżynierii Środowiska w trakcie których przewidziane są zagraniczne staże naukowe.

Specjalność: Fizyka w ochronie środowiska Czytaj więcej...