Radiocarbon
Database
Silesian University of Technology
Institute of Physics, Departament of Radioisotopes
Gliwice Radiocarbon Laboratory
Silesian University of Technology, Gliwice Radiocarbon Laboratory,
Krzywoustego 2, 44-100 Gliwice, Poland
Home : Contact : Site List English
RoS - A NEW DATABASE SYSTEM IN THE GLIWICE RADIOCARBON LABORATORY
Artykuł z Geochronometrii dotyczący Radiocarbon Database

Metoda radiowęglowa w Polsce liczy sobie już 50 lat. Laboratorium Radiowęglowe w Gliwicach rozpoczęło swoja działalność na przełomie lat 1960/70, rozwijając od samego początku współpracę z różnymi ośrodkami nauk przyrodniczych i archeologicznych w kraju i za granicą. Wynikiem tej współpracy jest wykonanie, do chwili obecnej, około 10 tysięcy oznaczeń wieku próbek dla potrzeb geologii, geomorfologii, stratygrafii, paleogeografii, archeologii, etc. Osobną grupę badań radiowęglowych stanowią badania dla potrzeb geochemicznych i środowiskowych.

Początkowo uzyskiwane wyniki datowania były porządkowane w zbiory tematyczne tak, jak dyktowały to na ogół potrzeby publikacji opracowań naukowych zawierających również interpretację uzyskanych dat. Z biegiem czasu, w miarę zwiększania się liczby danych i pojawienia się możliwości komputerowego ich ewidencjonowania podjęto, w połowie lat osiemdziesiątych, próbę utworzenia bazy danych z pomocą oprogramowania dBASE. Zbiegło się to w czasie z pojawieniem się potrzeb opracowywania i analiz statystycznych dużych zbiorów dat, w szczególności dat kalibrowanych. Możliwość szerszego udostępnienia opublikowanych wcześniej wyników datowania w postaci gotowych zbiorów, czerpanych z bazy danych spowodowała, iż kilka lat temu w Laboratorium Radiowęglowym w Gliwicach powstał projekt opracowania bazy danych z wykorzystaniem nowych technologii informatycznych. Ponieważ realizacja tego pomysłu wymagała pewnych nakładów finansowych, do Komitetu Badań Naukowych został złożony w 1999 roku wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Baza danych dat radiowęglowych dla potrzeb rekonstrukcji zmian środowiska w przeszłości". Pozytywna odpowiedź KBN spowodowała podjęcie prac nad realizacją nowej bazy danych z wykorzystaniem serwera Borland InterBase 6.0 i języka programowania Delphi 5, a prac informatycznych w tym zakresie podjął się Wiesław Zajadacz oraz Natalia Piotrowska. Nad stroną merytoryczną czuwał zespół pracowników laboratorium: Joanna D. Michczyńska, Adam Michczyński, Jacek Pawlyta, Anna Pazdur i Natalia Piotrowska. W obecnym etapie realizacji projektu udostępniamy osobom zainteresowanym około 1300 dat radiowęglowych, opublikowanych wcześniej w rozmaitych czasopismach naukowych.

Wszelkie uwagi użytkowników dotyczące sposobu prezentacji, szczegółowości informacji o datach, funkcjonalności stron, etc. będą nam bardzo pomocne w pracach nad udostępnieniem w internecie kolejnych zbiorów dat.

Wykonanie witryny wraz z zasobem informacji zostało sfinansowane przez KBN w ramach projektu Nr 6 P04E 007 017, realizowanego w latach 1999-2001.


Ewentualne uwagi oraz zapytania użytkowników proszę kierować do Natalii Piotrowskiej lub Anny Pazdur.
© Copyright 2000-2001 Institute of Physics, Silesian University of Technology, All Rights Reserved
Last Update: 16-04-2004