GADAM Centre Wydział Matematyczno -Fizyczny

Strona główna
Rekrutacja

Specjalność Metody izotopowe

Przedmioty
GADAM
Badania naukowe
Pracownicy
Prace studentów
Kontakt

Program studiów w ramach specjalności Metody izotopowe zakłada przygotowanie absolwentów do podjęcia pracy zawodowej w zakresie wykorzystania pomiarów izotopowych w przemyśle, naukach o Ziemi, energetyce, medycynie, a także w badaniach i ochronie środowiska przyrodniczego oraz środowiska pracy, w tym silnie przekształconego środowiska przemysłowego.

Główny nacisk w specjalistycznym kształceniu eksperymentalnym jest położony na zastosowanie metod zaawansowanych technik pomiarowych w badaniach izotopowych i luminescencyjnych.

Ważną dziedziną kształcenia jest zastosowanie naturalnych izotopów promieniotwórczych i lekkich izotopów stabilnych węgla (C-14 i C-13) tlenu (O-18) i wodoru (H-2 i H-3) w badaniach własności środowiska współczesnego i środowiska w przeszłości (klimatu, antropopresji).

Pomiary intensywności luminescencji skał i minerałów oraz radioaktywności i koncentracji, naturalnych i wytworzonych wskutek działalności człowieka, izotopów promieniotwórczych (U-235, Th-232, K-40, Cs-137, Pb-210, C-14, C-13, H-3) w litosferze, atmosferze i hydrosferze, pozwalają na rekonstrukcję zmian środowiska w bliskiej i bardziej odległej przeszłości.

Blok przedmiotów specjalistycznych z dziedziny dozymetrii promieniowania jądrowego zapewnia uzyskanie wiedzy na temat ochrony radiologicznej. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w instytucjach zajmujących się monitoringiem środowiska, różnorodnych placówkach ekologicznych oraz w placówkach medycznych stosujących radioterapię nowotworową. Metody dozymetryczne są szczególnie ważnie w ochronie środowiska pracy, otoczenia i składowania odpadów w przemyśle energetycznym opartym na paliwach konwencjonalnych i paliwie jądrowym. W szczególności dozymetria dla potrzeb energetyki jądrowej będzie posiadać duże znaczenie w Polsce, już w niedalekiej przyszłości.

Informacje o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce i na świecie
Informacje o energetyce jądrowej i planach jej rozwoju w Polsce

W programie kształcenia studentów zakłada się dużą samodzielność studiowania poprzez wprowadzenie zajęć seminaryjnych, przygotowujących studentów do posługiwania się współczesną literaturą fachową. Większość przedmiotów ogólnych oraz zawodowych zawiera obok wykładów także w znaczącym wymiarze zajęcia typu laboratoryjnego.

Program studiów zawiera kilka bloków tematycznych, obejmujących wykształcenie ogólne i specjalistyczne, na które składają się m.in.:

  • przedmioty fizyczne i matematyczne
  • detekcja, spektrometria i dozymetria promieniowania jądrowego
  • geochemia izotopów
  • ochrona przed promieniowaniem jonizującym
  • pomiary izotopowe w energetyce jądrowej
  • izotopowa kontrola żywności, paliw i materiałów budowlanych
  • izotopowe archiwa klimatu
  • metody wyznaczania wieku bezwzględnego utworów geologicznych i obiektów archeologicznych

W realizacji kształcenia ważną rolę odgrywają zajęcia praktyczne, prowadzone w laboratoriach stopnia podstawowego i specjalistycznych, zawierających unikatowe w świecie stanowiska badawcze.

Studenci uczą się również języków obcych: angielskiego, francuskiego, niemieckiego i hiszpański, według wyboru.

Studenci uzyskujący najlepsze wyniki w nauce mają możliwość odbywania studiów i realizacji magisterskich prac dyplomowych w zagranicznych uczelniach i ośrodkach badawczych, w ramach programu ERASMUS realizowanego przez kraje Wspólnoty Europejskiej.

Najlepsi absolwenci będą mieli możliwość podjęcia studiów doktoranckich na różnych kierunkach inżynierskich innych Wydziałów Politechniki, w trakcie których przewidziane są zagraniczne staże naukowe.

Absolwent naszego kierunku może podjąć pracę w telekomunikacji, przemyśle, medycynie, placówkach naukowo-badawczych, szkołach podstawowych i stopnia ponadpodstawowego.